Recepty

Vanilkové muffiny s čokonáplňou

Pred dvoma rokmi (a dvoma dňami) som sem postla prvý recept – muffiny plnené pudingom. Dnešná verzia je chuťovo vymenená a vyšperkovaná do snáď posledného detailu chutí.
Začnem od jadra – od lahodne čokoládovej náplne. Príprava pudingu je rýchla a pri výbere kvalitnejšieho (alebo aj pridania príznačnej suroviny na vyzdvihnutie danej chuti) bude super, určite. No nič sa nevyrovná doma namiešaným prísadám a vytvorením tej nezameniteľnej čokoládovej chuti.
Tak nezameniteľne čokoládovej ako vanilkovej v ceste! Nie len extrakt, ale priamo semienka vanilky osobito ochutia cesto a dodajú úžasnú vôňu. Popritom, hladká múka, ktorej časť nahradíme mletými orechmi, má za následok jemné cesto. Jemné jemné cesto. Veľmi jemné. Cesto. Jemné. Naozaj jemné. #vďakaorechy
Týmto sa slová netýkajúce sa postupu ako ich vykúzliť stávajú irelevantné.


Na cesto potrebujeme:
100 g horkej čokolády
2 vajcia
100 g kryštálového cukru
semienka z vanilkového struku
125 g masla
180 g hladkej múky
40 g mletých vlašských orechov
1 lyžička prášku do pečiva
170 ml mlieka

Na náplň potrebujeme:
250 ml mlieka
2 lyžice kakaa
2 plnšie lyžice Zlatého klasu
1 lyžica medu
70 g horkej čokolády

 

 

 

Postup:
Najprv si pripravíme náplň – mlieko nalejeme do kastróla, metličkou v ňom rozmiešame kakao, Zlatý klas a med. Pridáme nasekanú čokoládu, neustále miešame a privedieme k varu. Necháme zmes zhustnúť, stiahneme z plameňa a ešte 1 – 2 minúty miešame. Necháme vychladnúť.

Vo väčšej miske vyšľaháme vajcia s cukrom. Pridáme vychladnuté rozpustené maslo a primiešame aj obsah vanilkového struku. V inej miske zmiešame múku, orechy a prášok do pečiva. Do vaječnej zmesi striedavo primiešavame suché ingrediencie a mlieko – miešame len tak, aby sa všetko spojilo. Napokon do cesta vmiešame nasekanú čokoládu.

Prichystáme si formu na pečenie alebo silikónové formičky a papierové košíčky. Ak nepoužijete papierové košíčky, nezabudnite si formu alebo formičky vymazať maslom, aby sa muffiny neprichytili. Do každého košíčka si najskôr nalejeme lyžicu cesta, ktorú trochu vytiahneme aj na boky. Do stredu potom jemne dáme plnú lyžičku náplne, ktorú opatrne zalejeme ďalšou lyžicou cesta.

Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180°C 20 minút.

vanilkove-muffiny-s-cokonaplnou-1
vanilkove-muffiny-s-cokonaplnou-4
vanilkove-muffiny-s-cokonaplnou-5
vanilkove-muffiny-s-cokonaplnou-3

Môže sa vám páčiť

  • Pistáciové cookies - Tina
    15. augusta 2021 at 23:01

    […] v tomto recepte nenahrádzajú múku, ako je to napríklad v týchto muffinoch, aspoň teda nie v plnej forme. Keďže ich chceme v koláčikoch aj reálne cítiť, nemelieme ich […]

  • Citrónové muffiny s makom - Tina
    16. augusta 2021 at 16:42

    […] ich chutnosť. Medzi moje najobľúbenejšie, ktoré sú na druhý deň rovnako jemné patria tieto vanilkové a potom najmä tieto banánové, a teraz sa k nim pridali i tieto dobýjajúc sa prvého miesta. S […]