Recepty

Batátové karí

batátové karí

So spolubývajúcim mávame také obdobia, že čo máme radi a čo si varíme. Veľakrát, keď nám niečo zachutí, nám to zachutí natoľko, že si dané jedlo varíme tak často, až si ho potom nevaríme vôbec. Také tri sťahovania dozadu to bolo batátové karí, ktoré sme si varievali vždy cez víkend, pretože to bol vlastne jediný čas, kedy sme si mohli variť spolu a nevarila som si iba ja sama pre seba. Dlhý príbeh, recept je pre porovnanie kratší.

Batátové karí – Moja cesta

Názov ako z titulky motivačnej knihy? Predsa len, ak by ste chceli nejaký backstory, táto pasáž je práve pre vás. Mali sme „doma“ bataty. Väčšinou som si ich na obed rýchlo upiekla s inou zeleninou – chcela som si navariť čo najrýchlejšie, pečenie sa do toho času nerátalo, len tá príprava v kuchyni. Chcela som však na obed niečo iné, niečo viac a lepšie, a možno trochu niečo, k čomu si budem môcť dať ryžu.

Roky (ROKY!) dozadu, keď som už pár rokov nejedla mäso, tak som nejedla ani ryžu. Nevedela som, k čomu si ju pripraviť, zeleninu som skôr jedávala s kuskusom či cestovinami. Ryžu som jednoducho mala zafixovanú ako prílohu k mäsu a k ničomu inému. Spolubývajúci bol vtedy taký, že „Spravme si ryžu.“ a ja že „Fúú, ale ja si ju nemám k čomu dať“, a on že „Ako to?“ a ja že „No… vlastne neviem.“, pretože som si uvedomila, že si ju vlastne môžem uvariť k rôznym veciam.

Tento recept však nie je o ryži tu by ste si mohli doplniť metaforu či inotaj odkazujúci na život – len tá spustila to pátranie, čo si k nej uvariť. A vlastne sme mali teda „doma“ tie batáty. Tak som využila deformáciu tejto doby teda dúfam, že ju majú aj ostatní, lebo mám pocit, že u mňa je to už aj na odvyKačku a dala som do vyhľadávania na Pintereste, že ako využiť batáty. A tam som sa dopátrala ku karí, i keď som sa k nemu dopátrala trochu opätovne, pretože som niekde vzadu v centre spomienok mala takú, kde som o batátovom karí vedela a chcela som ho raz uvariť. „Spravíme si karí!“ „?“ „Z batátov.“ „Z batátov?“ „Áno.“ „Fú.“ „Čo? Spravíme si, dlho som chcela také vyskúšať.“ „A to bude dobré?“ „Bude.“

A bolo.

batátové karí

Ako na batátové karíčko?

Po tých štyroch miliónoch razoch, čo sme si toto karí varili, sme sa dostali do štádia úplného vyšperkovania prípravy a chutí. Ono, nebolo to vôbec ťažké už ani na začiatku, pretože celý recept, postup aj množstvo ingrediencií sú veľmi nenáročné. Poďme sa pozrieť na jednotlivé suroviny bližšie!

Červená paprika. TU sme sa zamilovali do vône pečenej červenej papriky, ktorá v tomto recepte krásne dopĺňa sladkastú chuť batátov.

Fazuľové struky. Pamätám si, že prvýkrát sme ich do karí nedávali a chýbali v ňom. Farebne vytvárajú aspoň malý kontrast v oranžovom mori karí omáčky, a tak ju spestrujú. Chuťovo našej hlavnej ingrediencii neprekážajú, keďže sú neutrálnejšie, no celé jedlo sprestrujú – a to aj konzistenčne.

Cesnak. Ja sa vo veľkej miere pri príprave všetkých jedál, kam má ísť ale aj kam ísť nemá cesnak, chovám dosť obsedantne. Dva strúčiky? Ahahahaha, dávam desať. Koľko cesnaku je dostatok cesnaku? I keď je niekdy problém sa ovládať, aby sa z každého jedla nestalo prioritne cesnakové jedlo, v tomto recepte som pristala na kompromis, a teda štyroch strúčikoch cesnaku.

Batát. Hlavná ingrediencia tohto hlavného jedla. Mäkký, krémový sladký zemiak je v korenistej omáčke famóznym prvkom. Netreba ho vopred nijak predvárať ani opekať – jednoducho ho vložíme do hrnca k ostatným ingredienciám, zalejeme kokosovým mliekom a on sa sám udusí a uvarí do krásna mäkka.

Kokosové mlieko. Ideálne to z plechovky – najviac sa mi osvedčilo light, ktoré nie je také ťažké, tučné a mastné. Namiesto kokosového mlieka používam aj smotanu na varenie – kokosovú, no v krajných prípadoch, keď nie je doma po ruke, použijem hocijakú inú. Základom je však hustejšia konzistencia smotany, a teda volím napríklad skôr sójovú než ovsenú smotanu na varenie.

Koreniny. Aké by to bolo karí bez svojej korenistej vône, chuti a žltého vzhľadu? Kari dokáže byť výraznejšie, než si prajeme. Pri jemnej ingrediencii akou je batát, ktorý síce výraznosť kompenzuje svojou sladkosťou, to celé z koreninami nechceme úplne prepáliť. Pre peknú farbu, a nielen ju, použijeme aj kurkumu a červenú papriku, ktoré nie sú chuťovo až také ostré, no celé jedlo dotvoria – farebne, vôňou, aj chuťou.

Karí horúčku rozpútalo toto cícerové karí. A vlastne, toto batátové karí je konečne TO karí, na ktoré mal prísť čas v úvode tejto pizze.


Potrebujeme (na 2 väčšie porcie):
1/2 veľkej červenej papriky
1 hrnček mrazených fazuľových strukov
4 stredne veľké šampiňóny
4 strúčiky cesnaku
1 veľký batát
1/2 čajovej lyžičky soli
1 čajová lyžička karí korenia
1 čajová lyžička mletej kurkumy
1/2 čajovej lyžičky sladkej papriky
400 ml kokosového mlieka alebo kokosovej smotany na varenie
ryža
olivový olej

Postup:
Červenú papriku umyjeme a pokrájame na rovnaké kúsky. Mrazené fazuľové struky opláchneme, vodu necháme stiecť, a ak sú príliš dlhé, môžeme ich poprelamovať či pokrájať na menšie kusy. Strúčiky cesnaku a hríby si rovnako očistíme, hríby aj pokrájame na šestiny. Batát ošúpeme, opláchneme a pokrájame na stredne veľké kocky.

Do väčšieho hrnca alebo rajnice nalejeme trochu olivového oleja (asi 2 polievkové lyžice) a na stredne silnom plameni necháme opiecť červenú papriku. Keď sa trochu zatiahne, pridáme fazuľové struky a rovnako ich niekoľko minút restujeme. Ak sa zdá, že zelenina prihára, pridáme do hrnca polievkovú lyžicu vody – tento postup môžeme zopakovať viackrát. Primiešame šampiňóny a restujeme asi dve minúty. Pomocou lisu na cesnak pridáme aj cesnak, premiešame a konečne pridáme aj pokrájaný batát. Pridáme soľ, karí korenie, mletú kurkumu a sladkú papriku a poriadne premiešame. Po minúte zeleninu zalejeme kokosovým mliekom alebo smotanou na varenie, zakryjeme pokrievkou a dusíme 10 minút. Karí občas premiešame.

Medzitým si môžeme pripraviť ryžu. Do malého vysokého hrnca pridáme lyžicu olivového oleja a hrnček ryže. Osolíme (asi 1/4 čajovej lyžičky soli) a za takmer stáleho miešania necháme ryžu opražiť. Po chvíli, kým ešte nie sú zrnká dožlta, prilejeme hrnček a pol vody, počkáme kým začne vrieť, potom hrniec prikryjeme pokrievkou a na malom plameni varíme asi 15 minút. Občasne ryžu skontrolujeme – ak už nemá vodu, no je stále tvrdá, prilejeme ešte trošku vody.

Karí je hotové vtedy, keď sú kusy zemiaku mäkké, no nie sú rozvarené. Ochutnáme a v prípade potreby dosolíme podľa chuti.

Karí podávame teplé s ryžou. Môžeme k nemu upiecť aj chrumkavé tofu.

Môže sa vám páčiť

  • Brokolicová omáčka k cestovinám hotová do 30 minút - Tina
    10. augusta 2023 at 14:22

    […] hľadáte viac receptov na hlavné jedlá, vyskúšajte toto batatové karí, pizzu s nemliečnym kešu základom alebo túto mušličkovú […]

  • Krémová polievka z červenej šošovice - lahodná a hrejivá! - Tina
    20. októbra 2023 at 0:35

    […] iných hrejivých jedál odporúčam toto famózne batátové karí, ale aj cícerové karí. Na vlne polievok sa môže zviesť aj s touto pestrou hráškovou či […]