Recepty

Mušličková polievka

mušličková polievka

Mávam dva typy dní – jeden, kedy polievku mať nemusím, a druhý, kedy mám polievku aj ako druhé jedlo. Vlastne, keď už si nejakú uvarím, tak patrí do repertoáru mojich obľúbencov. Medzi ne patrí aj mušličková polievka, ktorá je všeobecne známa vďaka jej rýchlej, nie úplne zdravej, instantnej verzii. Prečo si však nespraviť domácu z čerstvých ingrediencií?

Na jej vykúzlenie stačí len niekoľko dostupných ingrediencií, ktoré hneď nájdete doma v chladničke alebo špajze. Nenáročnejšia je naozaj už iba táto krémová hrášková.

Čoho sa počas prípravy držať, aby mala mušličková polievka skvelú chuť?

• Rovnaká veľkosť. Písaným či nepísaným pravidlom v kulinárskom svete býva krájanie ingrediencií na rovnakú veľkosť. Tá zabezpečí, že suroviny, alebo teda zelenina, sa uvaria rovnomerne a nebude nám v polievke plávať chrumkavá mrkva a rozvarený kaleráb.

• Pór. Úžasná zelenina plná jedinečnej chuti. Pred použitím je však potrebné ho dôkladne umyť, hoci pre jeho „cibuľové“ vrstvy nám to môže pripadať zbytočné či obtiažne. Práve medzi nimi sa nachádza množstvo nečistôt, ktoré v jedle určite nechceme. Z póru preto odkrojíme tmavú časť v mieste, kde začína bledozelená, a po dĺžke ho rozkrojíme na štvrtiny pričom spodnú čas s korienkami, ktorú na konci odkrojíme, necháme ako spojku, aby sa nerozpadol. Následne pór umyjeme pod tečúcou vodou. Môžeme ho prípadne rozkrojiť úplne, namočiť ho na 10 minút do vlažnej vody, nechať vyplávať nečistoty a následne ho ešte opláchnuť pod tečúcou vodou.

• Restovanie. Ľahkým osmažením zeleniny získame intenzívnejšiu chuť – aj vývaru, aj samotnej zeleniny.

• Voda. Ťažko odhadnúť presné množstvo vody. Niekedy je zeleniny o trochu viac, niekdy sa množstvo vody vyparí a počas varenia ju treba dolievať. Základom je teda mať v hrnci toľko vody, aby zakryla zeleninu plus ešte možno trištvrte litra navyše, Robíme polievku, s ktorou budeme servírovať aj cestovinu – preto by sme je mali mať dostatok. S vodou to ale nepreháňame, pretože čím viac vody, tým väčšmi sa nám v nej rozptýlia chute zeleniny a polievka zostane planá.

• Bujón. Na čo pridávať bujón, keď máme polievku plnú zeleniny, ktorú ešte aj restujeme? Pretože obsahuje aj bylinky a korenie, ktoré polievku tak príjemne dochutia. Ja som si obľúbila bujón v prášku, pretože neobsahuje tuky ani oleje, ani iné prísady na stuženie.

• Petržlenová vňať. Ako veľký nefanúšik jej v tejto polievke vravím áno. A to je veľký argument, prečo ju nevynechať.

• Varenie cestovín. Len párkrát som sa držala času varenia na obale cestovín – odvtedy ich varím podľa seba a počas varenia priebežne kontrolujem ich tvrdosť. Menších a tenších cestovinách sa mi tento obozretný spôsob obzvlášť osvedčil – napríklad tieto mušličky sa mali variť 6 – 7 minúť, nakoniec im stačili 4 minútky.

• Oboje oddelene. Ak by niekoho pokúšalo zamiešať uvarené cestoviny do polievky alebo ich rovno uvariť v nej – možno jedine za podmienky, že sa polievka servíruje naraz celá a skonzumuje sa hneď. Inak sa by sa cestoviny rozmočili a z polievky by bola kaša. A k tomu vareniu cestovín v polievke, osobne som túto metódu nikdy nepraktizovala, no vidím tu hneď pár negatív ako napríklad potrebné správne načasovanie servírovania jedla, pretože cestoviny sa neprestanú variť (a tak sa ľahko rozvaria) či prebytočný škrob zostávajúci v polievke. Preto je lepšie mať cestovinu v samostatnej servírovacej miske, z ktorej si každý môže naložiť množstvo podľa chuti.

Čo viac? Len recept, trištvrte hodina prípravy a namiesto instantnej polievky instantná nostalgia a pochutenie.


Potrebujeme:
2 veľké mrkvy
1 petržlen
¼ kalerábu
¼ – ½ bledej časti stredne veľkého póru
olivový olej
1 – 1 ½ l vody
2 – 3 zeleninové bujóny alebo bujón v prášku (bez glutamanu)
petržlenovú vňať (sušenú alebo čerstvú)
soľ
cestovinu v tvare malých mušličiek

Postup:
Zeleninu očistíme, opláchneme a nakrájame na rovnako malé kocky. Z póru odkrojíme vrchnú tmavozelenú časť a po dĺžke ho nakrojíme na štvrtiny – na spodnej časti ho nerozkrajujeme, aby sa nerozpadol. Pór dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou a nakrájame na tenké pásiky (spodnú časť s korienkami nepoužívame).

Do veľkého hrnca nalejeme trochu olivového oleja (približne 1 – 2 polievkové lyžice) a na strednom plameni restujeme mrkvu. Po niekoľkých minútach, keď už je mrkva “zatiahnutá”, pridáme petržlen, kaleráb, pór a pokračujeme v restovaní minútu až dve – dávame pozor, aby pór nezhorel.

Následne zeleninu zalejeme vodou, pridáme bujón, prikryjeme pokrievkou a varíme za občasného miešania 15 – 20 minút na malom ohni. Keď už je zelenina mäkká, ale nie rozvarená, polievku vypneme a ochutnáme – ak je málo slaná, pridáme štipku soli. Na záver primiešame trochu petržlenovej vňate.

V osolenej vode uvaríme cestoviny – nevaríme ich podľa inštrukcií na obale, pretože väčšinou sú hotové pár minút pred odporúčaným časom varenia. Občas ich premiešame a ochutnáme. Keď sú cestoviny uvarené, ale nie rozvarené, vodu zlejeme a cestoviny v cedidle opláchneme prúdom studenej vody, aby sme zastavili ich proces varenia a neboli mäkšie, ako sme chceli. Cestoviny nezamiešavame do polievky naraz, ale naberáme ich do misiek podľa želaného množstva.

K cestovinám naberieme aj polievku, ktorú sme premiešali naberačkou, a servírujeme ju teplú.

mušličková polievka
mušličková polievka
mušličková polievka

Môže sa vám páčiť