Škoricové uzlíky stvárňujú presne to multichodové záchranné pečivko s dezertnými aspektami. Raňajky, desiata, olovrant, večera, koláčik ku káve, občerstvenie na výlete. A keď sme už kedysi mohli mať v škole na obed labachtány cháp moravské koláče lomeno tlačený koláč lomeno koláč s tvarohom uprostred, tak v rámci záchrany pred odpadnutím môžu byť obedom aj škoricové uzlíky.
Škoricové uzlíky z krehkého kysnutého cesta a ich tajomstvo dokonalosti
Samozrejme, ako pri väčšine koláčov, aj uzlíky potrebujú svoj čas. Čas na miesenie, kysnutie, pečenie. Svoj čas potrebuje aj maslo, ktoré má byť zmäknuté, aby sa dobre zapracovalo do cesta a zbytočne svojím chladom nespomaľovalo kysnutie. Našťastie, cesto nekysne poldňa, no i tak môže naša chvíľa netrpezlivosti zamiešať s výslednými uzlíkmi. Okrem prvého akceptovateľného kola kysnutia prichádza nemenej dôležité, no podceňované, to finálne pred pečením. Práve ono dodá uzlíkovým buchtičkám potrebný objem a predispozíciu, že sa upečú do krehkosti. A nie, desať minút nestačí.
• Cesto. Zásady nehazardovania s cestom sme si predstavili už vyššie. Čo treba ešte vyzdvihnúť je, že cesto je naozaj krehké a elastické. Pri prekladaní cesta s plnkou preto pracujeme opatrne, aby sa nám cesto neroztrhlo alebo príliš nenatiahlo.
• Náplň. Ako pri ceste, aj v náplni použijeme zmäknuté maslo. Vďaka nemu sa ingrediencie dobre premiešajú, no napríklad cukor nestratí kompletne svoju štruktúru ako by sa stalo, keby použijeme roztopené maslo. Použitím zmäknutého masla nám tiež vznikne ideálna konzistencia pre natieranie.
• Zatočenie. Tento krok môže znieť záludnejšie než v skutočnosti je. Cesto nemusíme naozaj uzliť a vytvárať tak komplikované kreácie. Stačí, ak pásik cesta zľahka natiahneme, zatočíme, obtočíme okolo prsta alebo dvoch a koniec zastrčíme do vzniknutého priestoru v strede. Nič z toho nehrotíme, cesto nenaťahujeme ani nezatáčame príliš, narábame s ním opatrne, inak by upečené uzlíky boli príliš „tuhé“.
• Škorica. Ťažná ingrediencia chuti aj vône. Volíme preto kvalitnú škoricu, o ktorej nemusíme pochybovať, že by škoricou nebola. Jej malé množstvo v ceste prepája chuť s náplňou a pridáva mu hrejivejší odtieň. A nie, rozhodne nepoužívame škoricový cukor.
• Orechy. Malý chrumkavý bonus.
• Pečenie. Uzlíky pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom alebo mliekom (môžeme aj rastlinným, nebudú sa však tak lesknúť, ako pri použití vajíčka). Pečieme ich do zlatohneda – dávame pozor, aby sa nespálili. Od približne piatich minút ich proces hnednutia a pečenia sledujeme, aby sme predišli zbytočnému sklamaniu.
Škoricu v hlavnej úlohe nájdeš aj v týchto pomarančových cookies a koniec-koncov sa o chuť pričiní aj v týchto tekvicových, a, samozrejme, aj v jablkovom koláči.
Na cesto potrebujeme:
50 g zmäknutého masla
30 g kryštálového cukru
štipka soli
½ lyžičky škorice
170 ml mlieka
2 lyžičky sušeného droždia
280 g hladkej múky
Na náplň potrebujeme:
60 g zmäknutého masla
40 g hnedého cukru
1 lyžica škorice
½ lyžičky mletého zázvoru
2 hrste nasekaných orieškov (pekanových alebo vlašských)
+ 1 vajce na potretie
Postup:
Najskôr si pripravíme cesto – vo veľkej mise mixérom zmiešame maslo, cukor, soľ, škoricu. V malom kastróliku si zohrejeme mlieko (cca 38 °C) a zamiešame doň droždie. Necháme ho pár minút aktivovať a potom ho primiešame do maslovej zmesi. Postupne pridáme múku a vareškou miešame kým sa všetko nespojí a nevznikne nám jemné elastické cesto.
Zakryjeme ho utierkou a odložíme ho na teplé miesto (ak máme sklenenú alebo kovovú misku, môžeme ho dať kysnúť aj do vypnutej vyhriatej rúry na 60 °C) a necháme ho odstáť 50 minút.
Medzitým si môžeme pripraviť plnku – zmäknuté maslo zmiešame s cukrom, škoricou, zázvorom a orieškami.
Nakysnuté cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske do obdĺžnikového tvaru (cca 25 x 45 cm) a po šírke ho rozrežeme na tri časti, medzi ktoré budeme vrstviť plnku – cesto, plnka, cesto, plnka, cesto. Naplnené cesto znova po šírke rozkrájame na 10 rovnako širokých častí (2 – 3 cm).
Každý pásik trošku natiahneme, zatočíme a zľahka ho obtočíme na prst a koniec zastrčíme dovnútra.
Uzlíky poukladáme na plech, necháme im väčší rozostup, zakryjeme ich utierkou a necháme ešte 30 minút odpočívať. Potom ich natrieme rozšľahaným vajíčkom a pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 220 °C 9 – 10 minút.
Upečené škoricové uzlíky skladujeme v dobre uzatvárateľnej nádobe a skonzumuje do 3 dní.
Ak prerátavaš, rátaš dobre, pásikov je rozhodne viac ako desať. Niekedy sa stane, že sa cesto vyvaľká o niečo tenšie alebo sa človek nechá uniesť, a zdá sa mu, že by inak boli pásiky príliš hrubé. Každopádne, + 2 pásiky je úplne prijateľné množstvo, ktoré môže z cesta vyjsť.
Ešte neupečené uzlíky pred finálnym kysnutím.