Recepty

Kakaový koláč (bez vajec)

kakaový koláč bez vajec

Jemný a nadýchaný kakaový koláč bez vajec potrebuje na prípravu len jednu misku a metličku – a teda žiaden mixér ani dlhočizné umývanie riadu! Cesto je tak hotové za pár minút a len o trošičku dlhšie mu to trvá v rúre pri pečení. Odmenou je jeho bohatá kakaová chuť a vôňa!

Stručná história receptu

Tento recept som prvýkrát zverejnila na blogu v roku 2015. Svojej obľube a čítanosti sa začal tešiť až počas pandémie, kedy dlhé obdobie viedol v rebríčku najhľadanejších a najčítanejších receptov. Prišiel čas ho teda vynoviť a kakaový koláč bez vajec obliecť do nového šatu, pretože, predsa len, osem rokov je dlhá doba!

Pôvodný „korpus“ receptu koláča je zložený z rôznych pomerov a receptov na koláč, ktorý bol obľúbený počas Veľkej hospodárskej krízy. Kedysi to bolo zúfalstvo, dnes je koláč vymoženosťou, pretože sa s ľahkosťou môže pomenovať za bezvaječný a nemliečny, čo je v dnešnej dobe výhoda, či už kvôli osobnej preferencii voľby surovín, alebo v súvislosti s intoleranciami alebo alergiami.

Kakaový koláč bez vajec – ako naň?

Koláč z jednej misky, pfff, čo by sa mohlo pokaziť? Pesimistické okienko – všetko sa dá pri neopatrnosti pokaziť. Všetko – bez žiadnych milosrdných lží. Najväčším výkričníkom je správny pomer ingrediencií a ich správne MERANIE, najmä ak nepoužívame kuchynskú váhu. V recepte používam meranie hrnčekmi, no rovnako uvádzam aj gramy a mililitre. Pečenie a kuchyňa je taká sada malého chemika a ak niečoho pridáme viac než máme, uvidíme a pocítime to na výslednom dezerte. I keď múka je skôr stavebným prvkom, často sa neodhadne práve jej množstvo, a tak môže mať výsledný koláč dvakrát tak múky – cesto je potom suché, tuhé, pevné. A to čo? Nechceme!

Ak nepoužívame kuchynskú váhu, používajme aspoň kuchynské odmerky. Ak potrebujeme odmerať hrnček niečoho a nemáme ani odmerku, ani váhu volíme hrnček, ktorý má 250 mililitrov a nie pollitrový džbán. Pri meraní množstva múky si múku v nádobe, v ktorej ju skladujeme, alebo v papierovom vrecku najskôr premiešame a prekypríme pomocou vidličky. Následne múku do odmerky nasypeme pomoc lyžice. Múku neubíjame a nenatláčame do odmerky. Meraná surovina má byť presne po okraj, nie kopcom. Ak by sme totižto múku nabrali odmerkou, nabrali by sme podstatne viac múky než potrebujeme a náš výsledný produkt by mal úplne inú konzistenciu ako tú, ktorá bola sľubovaná v recepte. Toto samozrejme platí pri meraní aj ostatných ingrediencií. Základom je teda suché ingrediencie nenatláčať.

Keď máme v meraní jasno, poďme sa pozrieť na jednotlivé ingrediencie!

• Múka. Hladká múka pre vláčne cesto. O nej a jej množstve sme si už povedali.

• Kakao. Najlepší spôsob, ako zamiešať kakao do cesta, je zmiešať ho hneď na začiatku spolu s múkou. Tak sa v ceste nebudú tvoriť nechcené hrudky kakaa. Vyhneme sa tiež prebytočnému miešaniu, ktoré by cesto urobilo hutné a tuhé.

• Sóda. Má za následok to, že sa cesto pri pečení pekne zdvihne.

• Soľ. Pomáha pri chemických procesoch v ceste a kakau vyniknúť.

• Voda. Voda je jemnejšia a tvorí ju len ona sama aj s jej neutrálnou chuťou.

• Olej. Ako som spomínala pri tejto citrónovej bábovke s makom, olej je v ceste spoľahlivejším distribútorom tuku a po vychladnutí netuhne, preto si koláč dokáže zachovať svoju jemnosť.

• Citrónová šťava. Aktivátor našej vláčnosti. Citrónová šťava, alebo ocot, pomáhajú koláču narásť a zachovať si svoju jemnosť.

• Vanilkový extrakt. Vanilka podčiarkuje kakaovú a čokoládovú chuť.

• Čokoláda a mandle. Lahodná bodka s chrumkavým akcentom na záber.

Pomedzi iné famózne kakaové a čokoládové koláče, hoci s vajciami, patria tieto brownies so snehom,  moje najobľúbenejšie čokocookies alebo aj tento kúzelný kakaový koláč.


Potrebujeme:
1 1/2 hrnčeku (190 g) hladkej múky
3 polievkové lyžice (24 g) kakaa
1/2 hrnčeku (100 g) kryštálového cukru
1 čajovú lyžičku (6 g) jedlej sódy
štipka soli
1 hrnček (250 ml) vlažnej vody
5 polievkových lyžíc (75 ml) rastlinného oleja
2 čajové lyžičky (10 ml) citrónovej šťavy alebo bieleho octu
1 čajová lyžička (5 ml) vanilkového extraktu
80 g čokolády
hrsť mandľových lupienkov

Postup:
Vo veľkej mise zmiešame múku s kakaom, cukrom, soľou a sódou. V suchej zmesi si vytvoríme jamku, do ktorej nalejeme vodu, olej, šťavu alebo ocot a extrakt. Zmes miešame metličkou len kým sa nám všetko nespojí.

Cesto prelejeme do menšej štvorcovej formy (20 cm x 20 cm) vystlanej papierom na pečenie a rovnomerne ho rozotrieme. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 170 °C 17 až 20 minút.

Upečený koláč necháme vychladnúť. Vychladnutý ho polejeme čokoládou, ktorú sme roztopili na pare, a posypeme mandľovými lupienkami. Čokoládu necháme stuhnúť. Koláč pokrájame na kocky a podávame. Skladujeme ho v uzatvárateľnej nádobe a skonzumujeme do dvoch dní.

Ako rozpustíme čokoládu tak, aby vznikla lesklá poleva?

Do malého hrnca napustíme trochu vodu – maximálne do polovice. Na vrch položíme teplovzdornú misku s čokoládou tak, aby sa spodok misy nedotýkal vody.

Na slabom až miernom ohni čakáme, kým sa čokoláda nezačne roztápať. Občasne ju premiešame. 3. Keď už je polovica čokolády roztopená, plameň vypneme, misku s čokoládou dáme pomocou chňapiek preč z hrnca (opatrne, no zároveň rýchlo, aby nás stúpajúca para nepopálila). Dbáme, aby sa k čokoláde nedostala para alebo len kvapka vody – čokoláda by sa zrazila a nebola by hladká a lesklá.

Misku si položíme na kuchynskú utierku a usilovne miešame, aby sa teplom rozpustenej čokolády roztopil aj zvyšok.

kakaový koláč bez vajec

Môže sa vám páčiť

  • Snehový brownie koláč – Tina
    18. apríla 2021 at 14:36

    […] sa pozriem na štatistiku, od začiatku pandémie sa v popredných priečkach dlhodobo nachádza tento kakaový koláč, na ktorého prípravu netreba vajcia. Už párkrát som nad tým rozmýšľala, že prečo je to tak. Nedostatok vajec, skôr teda v […]

  • Snehový brownie koláč - Tina
    16. augusta 2021 at 15:00

    […] sa pozriem na štatistiku, od začiatku pandémie sa v popredných priečkach dlhodobo nachádza tento kakaový koláč, na ktorého prípravu netreba vajcia. Už párkrát som nad tým rozmýšľala, že prečo je to tak. Nedostatok vajec, skôr teda v […]