Či už je pre niekoho káva potešenie alebo vykúpenie, alebo oboje, zbožňujem k nej pridať niečo naviac. Mám rada chuť kávy, nakoniec, jej chuť sa dá pekne vtesnať do rôznych sladkých pochutín tak, aby vyzdvihla chuť aj niečoho iného v tom rôznom sladkom. Tento karamel do kávy funguje práve opačne – je tým niečím rôznym sladkým, čo vyzdvihne chuť kávy – alebo ju osladí, a tak je tento karamelový sirup pre všetkých vás, ktorý majú radi svoju kávu sladkú.
Či už teda extra sladká, sladká, alebo len s decentným sladkým podtónom, niet pochýb, že tento sirup do kávy je karamelová čerešnička na torte pre všetkých milovníkov karamelu v káve.
Dve ingrediencie a karamel do kávy je na svete!
Skutočne, tomuto sirupu veľa netreba. Jedinými ingredienciami, ktoré na jeho prípravu potrebujeme, sú cukor a voda – a štipka soli, ak by ste náhodou chceli sirup s príchuťou slaného karamelu. Tento sirup do kávy má niekoľko klišé výhod, no je to tak:
• Cena. Oproti kupovaným sirupom do kávy, najmä ak ide o kvalitu, je voľba prípravy domáceho sirupu podstatne lacnejšia alternatíva!
• Kvalita. Vraví sa, že domáce jedlo je najlepšie a tento karamel do kávy nie je výnimkou, i keď teda nie je hlavný chod a vo svojej podstate ani nápoj. Dve ingrediencie, ktorých kvalitu a pôvod si vieme priamo zvoliť. Žiadne arómy, žiadne konzervanty, nič navyše, iba dve základné prísady, ktoré nám vytvoria lahodný sirup.
• Čerstvosť. Niet pochýb, že keď si doma spravíme vlastný karamel do kávy, získame rýdzo čerstvý produkt.
Opatrnosť a obozretnosť nadovšetko!
Hoci je tento karamel do kávy tvorený z dvoch zložiek, jeho postup nemusí byť tak sladkou cestou ako samotný sirup. Pálený cukor si vyžaduje našu neustálu pozornosť, dostatok času a vrece trpezlivosti. Nie je to len zjednodušená verzia, kedy sa cukor varí okamžite spoločne s vodou, no vytvárame naozajstný karamel a z neho následne sirup. Postup je tak o niečo zložitejší, no chuťovo výraznejší a konzistenčne hustejší!
• Miešanie. Miešať či nemiešať? Štandardné postupy tvorby karamelu vravia, že by sa karamel miešať nemal, namiesto toho ho miešame krúživými pohybmi hrnca – hrniec s dlhou rukoväťou je úplne ideálny. Cukor sa tak rozpustí pekne aj sám a jeho akékoľvek zrazeniny sa rozpustia rovnomernejšie. Ak je nám to ale pohodlnejšie, môžeme použiť aj drevené varešku – na ňu sa ale cukor, a najmä už rozpustený karamel, rád nalepí a skryštalizuje. Prídeme tak o trochu páleného cukru. Každopádne, do karamelu pridávame vodu a tú pre tvorbu sirupu musíme zamiešať, takže v tomto recepte sa miešaniu karamelu úplne nevyhneme.
• Pridávanie vody. Veľmi. Opatrne. A. Pomaly. Ustúpime. A. Lejeme. Pri naliatí vody do rozpáleného cukru nám vznikne prudká reakcia a oblak horúcej pary, ktorú nechceme schytať v tvári ani ruke. Odmerku držíme v kuchynskej rukavici a od hrnca na malom plameni ustúpime na dĺžku ruky. Vodu najprv prilievame pomaly, takmer po kvapkách. Netreba sa zľaknúť toho, že karamel vybuble.
• Plameň. Cukor roztápame na miernom plameni, vonkoncom nie na najsilnejšom. Roztopí sa skôr? Možno, ale skôr aj zhorí. Chceme, aby sa cukor púšťal postupne a zľahka procesom hnedol a získaval svoju príjemnú jantárovú farbu a lahodnú chuť. Na malom plameni potom varíme sirup a nechávame prípadne zrazené hrudky cukru, aby sa roztopili.
Kávové dezerty mám ešte v zálohe a tešia sa na svoje veľké zverejnenie. Ku káve sa však hodia tieto ultimátne jesenné tekvicové cookies, brownie koláč alebo tieto škoricové uzlíky. Inak, 29. september je Medzinárodný deň kávy!
Potrebujeme:
200 g kryštálového cukru
200 ml horúcej vody
štipku soli (podľa chuti)
Postup:
Vodu necháme zovrieť a odmeriame si jej v množstvo v teplovzdornej odmerky, z ktorej sa dobre leje.
Do stredne veľkého hrnca s dlhou rukoväťou nasypeme cukor a položíme ho na stredne veľký plameň. Cukor konštantne premiešavame krúživými pohybmi hrnca. Keď už je polovica cukru roztopená a začínajú sa v ňom tvoriť väčšie zlepeniny (asi 5 minút), miešanie zintenzívnime. Ak je nám to pohodlnejšie, môžeme pre miešanie použiť aj drevenú varešku, no radšej od začiatku – horúci cukor sa na ňu ľahko nalepí.
Po asi ôsmich minútach, keď je cukor už úplne rozpustený, plameň stiahneme na minimum. VEĽMI OPATRNE a pomaly, a po trochách začneme liať horúcu vodu do vzniknutého karamelu. POZOR: Ustúpime, tvár aj ruky držíme mimo hrnca, nie nad hrncom, aby sme sa neobarili parou – keď začneme liať vodu do karamelu, nad hrniec vystúpi para a karamel začne rapídne bublať.
Všetku vodu poriadne zamiešame do karamelu – môže sa stať že nám v sirupe zostanú plávať kusy karamelu. To je v poriadku, pretože sirup varíme na nízkom plameni ďalšie 3 až 4 minúty, pokým sa karamel nerozpustí. Stiahneme z plameňa. Ak chceme pripraviť sirup s príchuťou slaného karamelu, do sirupu zamiešame štipku soli.
Sirup prelejeme do uzatvárateľných fľaštičiek a necháme úplne vychladnúť (fľaštičky s horúcim sirupom nezatvárame). Podľa chuti a preferencie pridávame do kávy, skladujeme v chladničke a skonzumujeme do dvoch týždňov.