Recepty

Kakaové lievance

Ak by som si mala vybrať medzi palacinkami a lievancami… Asi by som si vybrať nevedela. Oboje sa dajú kombinovať na množstvo spôsobov, podávať s rôznymi náplňami doplnenými o ovocie, polevy a iné pochutiny. Čo sa však týka prípravy, lievance robím omnoho radšej. Je akoby zvláštne upokojujúce sledovať bublinky a zapekajúce sa kraje.

Čo pomôže lievancom, aby boli nadýchané a neboli z nich len nízke krúžky?

  • Kakao a múka. A ich vyvážený pomer. Je dobré mať na pamäti, že kakao nefunguje len ako farbiaca zložka, ale v určitej miere nahrádza múku, ba pôsobí ešte hutnejším dojmom.
  • Sneh. Rozbiť do misky vajcia, priliať mlieko a zamiešať suché ingrediencie – voilà máme hotové cesto, z ktorého sa síce lievance upečú, no nebudú mať v sebe vzduch, ktorý by ich robil nadýchanými. Preto, aj počas obrovskej vlny lenivosti, stojí za to dať si tú námahu a vyšľahať sneh, ktorý robí hotové zázraky a zásadný rozdiel.
  • Miešaj tak akurát. To je základné pravidlo pri všetkých cestách (pokiaľ nejde o napríklad miesené cestá, ktoré vyžadujú extra spracovanie). Aby cesto nebolo zbytočne husté a tuhé, ingrediencie, najmä suché ako múka, zamiešavaj do zmesi postupne a len dovtedy, kým sa všetko nezmiesi dokopy – ani trocha múky na kraji misky nevadí, keďže naberaním cesta sa doň určite ešte dostane.
  • Maslo. Jedno je jasné – nechceme ich v ňom utopiť ani vyprážať. Jemnučkú rovnomernú vrstvu tuku, ktorá zaručí typickú lievancovú štruktúru na ich povrchu, snáď nie je jednoduchšie dosiahnuť ako pomocou papierovej servítky, ktorá prebytočné maslo vpije a zostatok rozloží v malých kvapôčkach po ploche panvice.
  • Správna teplota. To, že lievance budeme piecť na najvyššom plameni neznamená, že sa upečú rýchlejšie a budeme mať skôr hotovo. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nám vrch upečie, alebo spáli, a vnútro nám zostane surové. To nechceme. Preto je dôležité byť trpezlivý a nastaviť si teplotu tak akurát. Správna cesta tiež nevedie cez nízku teplotu, pretože zvyšok lievanca sa nám dorobí skôr ako ho stihneme otočiť a kvôli tomu nám už nevyskočí.
  • Množstvo cesta. Párkrát som sa nechala uniesť a naliala som na panvicu o niečo viac cesta, ako by pečúci proces zvládol. Síce natešená, že lievance budú väčšie a majestátnejšie, hustota a nadýchanosť cesta spôsobili, že stred lievancov, a rovnako aj kraje, potreboval dlhší čas na upečenie, no vrch aj spodok kričali o vybratie z panvice. Ak neznalosť sporáka teda spôsobí takúto situáciu či boj o zachovanie si príčetnosti, pomocníčkou nám môže byť pokrievka. Tá zázračným spôsobom udrží teplo a pomôže mu preniknúť do útrob lievanca, ktorý ľahšie porastie a nezostanú mu kraje surové.

Keď som sa prvýkrát odhodlala, nie z nedostatku odvahy, spraviť kakaové lievance, kakao som vlastne vôbec nepoužila. Lebo sa minulo. A tak som siahla po instantnej čokoláde v prášku Méďa, veď hádam to aspoň zafarbí cesto a bude to ok. No, bolo viac než ok a a viac než viac než ok. Maximálna slasť. Asi som touto testovacou cestou ísť mala, keďže som potom, akosi, kakao v skrinke našla. Neľutujem.

Po vyskúšaní a osudovej chybe – upečenia lievancov len z polovičnej dávky, lebo veď stačí nie, lievancov nikdy nie je dosť, som upiekla lievance z cesta, áno, s kakaom. A boli tak dobré, že až zabúdam, že lievance sa dajú robiť aj bledé, nekakaové.


Potrebujeme:
2 vajcia
2 lyžice trstinového cukru
250 ml mlieka (môže byť aj rastlinné)
185 g hladkej múky
15 g kakaa
1 lyžička prášku do pečiva
1 lyžička jedlej sódy
štipka soli
maslo

Postup:
Oddelíme si žĺtky od bielkov. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. V inej miske k žĺtkom prisypeme cukor a mixujeme kým sa rozpustí a žĺtky budú bledé a nadýchané. Primiešame k nim mlieko.

Do žĺtkovej zmesi postupne primiešame suché ingrediencie, ktoré sme vopred zmiešali. Miešame len dovtedy, aby sa všetko spojilo – ak na kraji misky zostala nejaká múka, zamieša sa v ďalšom kroku.

Nakoniec primiešame sneh – najskôr nedbalejšie vmiešame asi tretinu, zvyšok zamiešame zľahka.

Na stredne silnom plameni rozohrejeme panvicu na palacinky. Necháme na nej rozpustiť tenký plátok masla a skrčenou papierovou servítkou ho rozotrieme po ploche panvici – prebytočné maslo vpije do servítky a nám zostane rovnomerne rozložené množstvo.

Pomocou lyžice alebo malej naberačky na zmrzlinu nalejeme na panvicu cesto – asi 2 lyžice. Keď sa na kraji lievanca objavia bublinky a celý okraj už nevyzerá tekuto, lievanec otočíme na druhú stranu a necháme asi minútu zapiecť – aby kraje neboli surové. Takto pokračujeme, kým neminieme všetko cesto.

Podávame, najlepšie teplé, s čokoládovou nátierkou, džemom a ovocím. Skladujeme v uzavretej nádobe v chladničke a skonzumujeme do druhého dňa.

Tip: Cesto je vhodné aj na prípravu waflí vo waflovači!

 



Môže sa vám páčiť